Začátek a období adaptace – naše dítě je poprvé v MŠ - několik všeobecných rad !!!
Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat:
1. Jak dítěti pomoci ?
Dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka. Jiné osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí.
Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je, pokud možno, ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné- jako je brzy, za chvíli, po práci apod..
Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče, než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas, nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinností - vy práci, vaše dítě školku.
Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo, naslouchejte mu, jaké má zážitky – informace si však nevynucujte.
2. Co byste nikdy neměli dělat ...
Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou.
3. Co by dítě mělo umět … (od 3. roku věku dítěte)
Adaptace dětí v naší MŠ
Vstup dítěte do mateřské školy je zátěžovou situací pro všechny zúčastněné- pro rodiče, pro dítě i pro pedagogy. Období, které tomu předchází, je období nejistoty. Především rodiče si kladou mnoho otázek, na které přinese odpověď až vstup dítěte do MŠ.
Jak bude o naše dítě v době naší nepřítomnosti postaráno? Nebude paní učitelka moc přísná? Jak se zachovají ostatní děti k tomu našemu? Jak obstojí naše dítě v kolektivu a mezi cizími lidmi? Bude se mu tam líbit? Nebude plakat? Zvykne si a kdy?
V naší MŠ máme dobrou zkušenost, kterou jsme si ověřili již při zápisu dětí do MŠ. Ve slavnostní den, kterým zápis určitě je, máme organizačně vyřešen pobyt dítěte a rodičů i prarodičů v naší MŠ. Děti přijdou do slavnostně vyzdobené školky a třídy a mají možnost si nerušeně hrát s paní učitelkou a s rodiči, jak dlouho mají zájem. Paní ředitelka se seznámí s dítětem v ředitelně formou rozhovoru s rodiči i s dětmi. Máme pro děti připraveny dárečky, malé občerstvení a spoustu činností.
Na konci školního roku, na třídní schůzce s rodiči nově přijatých dětí, domluvíme pravidla, která máme stanovena v naší MŠ, rodiče se seznámí se ŠVP PV, s ostatními dokumenty, mají možnost osobních pohovorů s ředitelkou i s učitelkami MŠ. Počáteční nedůvěra rodičů se většinou vytratí a rodiče začnou MŠ důvěřovat.
Děti jsou zapojovány do aktivit v MŠ, které jsou pestré a rozmanité a adaptace dítěte je u většiny dětí bezproblémová. Pokud se nějaký závažný problém vyskytne, řešíme jej individuálně.
Při nástupu do MŠ dítě potřebuje:
Dítě si do MŠ ještě donese:
|